METRA s.r.o.

V Bratislave spustili bránu na záchyt rádioaktivity vo vagónoch

Štátny tajomník Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja (MDVRR) SR Ján Hudacký dnes na železničnej stanici Bratislava – východ slávnostne uviedol do prevádzky monitorovaciu bránu na záchyt rádioaktívneho materiálu v prepravovaných materiáloch na železničných vagónoch.

“Dnes spúšťame pilotný projekt. Verím, že vytvoríme systém ďalších takýchto monitorovacích staníc v dopravných uzloch na Slovensku. Pretože tak ako sa rozvíjajú schengenské hranice, takisto sa musia hľadať riešenia, ktoré budú zabezpečovať ochranu zdravia a životného prostredia. Preto vlastne prichádza k posunu takýchto monitorovacích staníc z hraníc do dopravných uzlov, kde môžeme eliminovať skrytú rádioaktivitu,” uviedol Hudacký.
      
Podotkol, že okrem ochrany zdravia a životného prostredia zariadenie prispeje aj k zníženiu hospodárskych strát. “Je množstvo tovarov, predovšetkým železného šrotu, ktoré putujú smerom do západných krajín a ktoré sa doteraz bohužiaľ museli vracať, pretože až v západnej Európe bola zistená zvýšená rádioaktivita. Takéto tovary sa potom zbytočne vracajú do SR, čím sa vytvárajú hospodárske straty,” zdôraznil štátny tajomník.
      
“Takéto zariadenie nie je komerčným zariadením, jedná sa o pomerne unikátne zariadenie, ktoré musí spĺňať špecifické podmienky prevádzky na železnici,” informoval Štefan Krnáč zo spoločnosti Metra, s.r.o., Bratislava, ktorá je dodávateľom monitorovacej technológie.
      
Zariadenia má podľa jeho informácií štyri subsystémy. “Jeden je samotný detekčný systém, ktorý tvorí alarmovú bránu. Druhý systém je spektrometrický, ktorý umožňuje základnú izotopickú analýzu priamo po prechode vagóna. Tretí je komunikačný, vyhodnocovací a riadiaci systém, ktorý zabezpečuje v automatickom režime komunikáciu medzi jednotlivými zložkami, ktoré sa následne podieľajú na záchyte podozrivého vagóna. Štvrtý je kamerový systém, ktorý rozoznáva vagóny a vie ich aj identifikovať,” dodal Krnáč.

Ďaľšie súvisiace odkazy:

http://tvnoviny.sk/sekcia/spravy/ekonomika/v-bratislave-budu-zachytavat-radioaktivitu-z-vagonov.html

http://bratislava.sme.sk/c/5994981/spustili-branu-na-zachyt-radioaktivity-vo-vlakovych-vagonoch.html

Video linky :

http://www.youtube.com/watch?v=zulIXbV9pCY&NR=1 (zdroj MDVRR SR)

http://video.sita.sk/videoservis/zeleznice-otvorili-prvu-monitorovaciu-branu-na-zachyt-radioaktivity/20463-play.html (zdroj SITA)

Scroll to Top